Answer :
2 SO₂(g) + O₂(g) => 2SO₃(g)
moles SO₃ = 2/1 x moles O₂ = 2/1 x 0.75 = 1.5 moles
molecules = 1.5 x 6.02 x 10²³ (avogadro's number) = 9.03 x 10²³ molecules
2 SO₂(g) + O₂(g) => 2SO₃(g)
moles SO₃ = 2/1 x moles O₂ = 2/1 x 0.75 = 1.5 moles
molecules = 1.5 x 6.02 x 10²³ (avogadro's number) = 9.03 x 10²³ molecules