A circular patio has a diameter of 16 feet . how many square feet of tile will it take to cover the patio

Answer :

Answer:

201.1 square feet

Step-by-step explanation:

The radius (r) of the patio is 16/2 = 8

Area of a circle is π[tex]r^{2}[/tex] so [tex]8^{2}[/tex]π = 201.0619298 or 64π

Answer:

It will take 113.10 ft² of tiles to cover the patio.

Step-by-step explanation:

area of a circle formula: A = πr²

The diameter is twice the length of the radius. To find the radius, divide the diameter by 2:

16/2 = 8

To find the area of the circular patio, apply the radius to the formula A = πr²:

A = π6²

A = 113.10 ft²

Go Question: Other Questions