Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds?

Answer :

Step-by-step explanation: The price of3.8 pounds of almonds=$39.90 thus we can write Hence the price of almonds is $10.50 per pounds.

AWNSERS:$10.50

Answer:

Step-by-step explanation: 39.90 x 3.8 = 151.62

Go Question: Other Questions