Answer :
The fraction of ice submerged when it floats in freshwater is 0.9.
Given that,
The density of water is 1000 kg/m³
The density of ice is 0.917 gm/cm³
Converting gm/cm³ to kg/m³
We get, 0.917 gm/cm³ = 917 kg/m³
Let ρ₁ = 1000 kg/m³, ρ₂ = 917 kg/m³
V₁ = Volume of water displaced = x V₂
V₂ = Volume of ice submerged
Archimedes principle states that buoyant force on the ice will be equal to the weight of the water displaced. It can be written as an equation as:
ρ₁ V₁ = ρ₂ V₂
V₁ = ρ₂ V₂/ ρ₁
x V₂ = 917 *V₂/ 1000
x = 0.9
Thus, the fraction of ice submerged in water is 0.9.
To know more about Archimedes principle:
https://brainly.com/question/29558958
#SPJ4