Answer :
The initial speed of the ball traveling when it leaves the bat is 95.9 mph and the angle at it initially forms with the horizon is 39.49°.
A parallelogram is a four-sided shape having two sets of parallel sides, with the opposite sides being equal in length and the angles opposite each other being equal. A triangle is a three-sided shape with three angles, the sum of which adds up to 180 degrees.
∠x + ∠y + ∠z = 180°
The baseball was hit by the batter with a starting speed of 74 miles per hour horizontally and a lift of 61 miles per hour. The initial speed
v = √(v(h)² + v(c)²)
v = √((74)² + (61)²)
v = 95.9 mph
The angle made will be -
Ф = tan⁻¹(61/74) = 39.49°
To know more about speed refer to the link brainly.com/question/7359669
#SPJ4
