Answer :
The total amount collected during the given time period is $23,000. (Option D)
The total amount collected by the toll station is a cost function of number of vehicles and cost generated by each vehicle to pass the toll station on a highway.
The cost of one vehicle to pass the highway which has 7 tollbooths at cost $0.75 per tollbooth = 7*0.75 = $ 5.25
Hence the function is given by y = 5.25x where y is the total cost and x is the number of vehicles.
At an average rate of 4 vehicles per minute, the number of vehicles per hour = 240 vehicles per hour
The time duration between 6 o’clock yesterday morning to 12 o'clock midnight = 18 hours
Hence, the number of vehicles during the period = 18*240 = 4,320
The total cost is given as:
y = 4,320 * 5.25 = $22, 680 ≈ $23,000.
Learn more about Cost function:
https://brainly.com/question/2292799
#SPJ4