Answer :
The Exit velocity and Pressure in the case of a rocket motor are 1290m/s and 8.1 atm respectively. The C* and thrust propellant calculations are based on certain formulas.
- Exit velocity is v_e = sqrt((2 * C_p * 3000 K) / (1.25 - 1)) * sqrt((1.25 + 1) / 2) * (1 - (p_e / 60 atm) ^ ((1.25 - 1) / 1.25)) = 1290 m/s.
- Exit pressure is p_e = 60 atm * ((2 / (1.25 + 1)) * (1 - (1290 m/s / sqrt((1.25 + 1) / 2 * C_p * 3000 K)) / (1 - (p_e / 60 atm) ^ ((1.25 - 1) / 1.25)))) ^ (1.25 / (1.25 - 1)) = 8.1 atm. This is the pressure at the nozzle exit.
- To calculate c* for the propellant, we can use the equation c* = sqrt(1.25 * 8.314 J/mol-K * 3000 K / 18) = 654.3 m/s.
- To calculate the mass flow rate for the rocket, we find that m_dot = 60 atm * (pi * (5 cm / 2)^2 / 4) * 654.3 m/s / sqrt(3000 K) = 4.1 kg/s.
- To calculate the thrust of the rocket, we can use the equation that F= 4.1 kg/s * 1290 m/s + (8.1 atm * (pi * (30 cm / 2)^2 / 4) - 60 atm * (pi * (5 cm / 2)^2 / 4)) = 45600 N. This is the thrust produced by the rocket at sea level.
- To calculate the thrust coefficient of the rocket motor, we can use the equation C_F = (2 / (1.25 + 1)) * (1 - (1290 m/s / sqrt((1.25 + 1) / 2 * C_p * 3000 K)) / (1 - (8.1 atm / 60 atm) ^ ((1.25 - 1) / 1.25))) = 0.8. This is the thrust coefficient of the rocket motor.
- To calculate the effective exhaust velocity of the rocket motor, we can use the equation v_e, eff = v_e + g * Isp, where v_e, eff is the effective exhaust velocity, v_e is the exit velocity, g is the acceleration due to gravity, and Isp is the specific impulse. At sea level, g = 9.8 m/s^2.
- The specific impulse of the rocket motor is given by the equation Isp = (1.25 * 8.314 J/mol * K * 3000 K) / (9.8 m/s^2 * 18 g/mol) = 279 s.
- The effective exhaust velocity of the rocket motor is v_e, eff = 1290 m/s + 9.8 m/s^2 * 279 s = 36660 m/s. This is the effective exhaust velocity of the rocket motor when fired at sea level.
- To calculate the thrust of the rocket motor, we can use the equation F = 8.1 atm * 28.3 cm^2 * 1290 m/s = 3.1 * 10^6 N.
- To calculate the thrust coefficient, we can use the equation C_F = 3.1 * 10^6 N / (8.1 atm * 0.2 cm^2) = 0.16.
- To calculate the effective exhaust velocity of the rocket motor when fired in space, we can use the equation v_e = sqrt((2 * C_p * 3000 K) / (1.25 - 1)) * sqrt((1.25 + 1) / 2) * (1 - (0 / 60 atm) ^ ((1.25 - 1) / 1.25)) * sqrt(1 - ((18 / 18) ^ 2)) = 1290 m/s.
- To calculate the specific impulse of the rocket motor, we can use the equation I_sp = 1290 m/s / 9.8 m/s^2 = 131 s. This is the specific impulse of the rocket motor when fired in space.
Learn more about Stagnation Conditions here:
https://brainly.com/question/6040758
#SPJ4