Answer :
The company survey 307 customers in order to get 98% confidence.
Sample proportion (p) = 0.5 (as no estimate is given)
α = 1 - 92% = 0.08. Therefore, α/2 = 0.08/2 = 0.04
Z(α/2) = Z(0.04) = 1.751
Estimate = 5% = 0.05
Now, E = Z(α/2) * sqrt (p(1-p)/n)
n = (1.751/0.05)2 * 0.5 * (1-0.5)
n = 307
Hence, the company should survey 307 customers in order to be 98% confident that the estimated (sample) proportion is within 2 percentage points of the true population proportion of customers who are over the age of forty.
To know more about estimate questions:
https://brainly.com/question/23324288
#SPJ4