Answer :
The maximum height reached by the object thrown with a speed of 12 m/s is 48 m
The initial velocity = 12 m/s
The acceleration due to gravity = -1.5 m/s²
The final velocity of the object = 0
The maximum height reached can be found using the formula,
x = ut + 1/2at²
where x is the height
u is the initial speed
t is the time taken
a is the acceleration due to gravity
So, the time can be found using the formula,
v = u + at
where v is the final speed
u is the initial speed
Let us substitute the known values in the above equation, we get
0 = 12 - 1.5t
1.5t = 12
t = 12/1.5
= 8s
Now, the maximum height is
x = 12(8) +1/2(-1.5)(8)²
= 96 - 48
= 48 m
Therefore, the maximum height reached is 48m
Learn more about the speed in
https://brainly.com/question/16888861
#SPJ4