Answer :
The magnitude of the magnetic field of the wave at the given point in space is 10^-8 Tesla.
Electromagnetic waves or EM waves are waves that are created as a result of vibrations between an electric field and a magnetic field. In other words, electromagnetic waves are composed of oscillating magnetic fields and electric fields.
Electric field is in +x direction and it's magnitude is 3.00V/m.
In electromagnetic wave, the relation between electric field and magnetic field is given by:
c = E/B
Where, c be the velocity of light in vacuum, E is the electric field and B is the magnetic field.
B = E/c
= 3 / (3×10^8)
B = 10^-8 Tesla
The magnitude of the magnetic field of the wave = 10^-8 Tesla.
learn more about Electromagnetic Wave:
https://brainly.com/question/3101711
#SPJ4