Answer :
Time taken by Adam to complete his seventh lap of the circular track as per given data is equal to 1minute 28seconds.
As given in the question,
Time taken by Adam to complete hi first lap of circular track = 1 min 58 sec
First term t₁ = 1 minute 58seconds
Time taken by each successive lap is 5seconds less then the previous lap
Common difference 'd' = -5seconds
let time taken to complete the seventh lap be t₇
t₇ = t₁ + ( 7 - 1 ) d
⇒ t₇ = 1 minute 58 seconds + ( 6 ) (- 5seconds)
= 1 minute 58 seconds - 30seconds
= 1 minute 28 seconds
Therefore, the time taken by Adam to complete his seventh lap is equal to
1 minute 28 seconds.
Learn more about time here
brainly.com/question/28050940
#SPJ4