Answer :
A projectile being fired at 55 degrees after the magnitude of the horizontal component of the projectile's displacement is 40.2m
Initial velocity of projectile (v) = 35 m/s
Given Angle (θ)= 55°
Estimating, horizontal components of velocity
[tex]v_{x}[/tex] = v cosθ
= 35 cos 55°
= 20.1 m/s
Calculating the horizontal components of displacement after t = 2
d₂ = [tex]v_{x}t[/tex]
= 20.1 x 2
= 40.2 m
Projectile motion refers to the motion of an object or particle that is launched into a gravitational field, such as from the surface of the Earth, and travels along a curved path while only being influenced by gravity. An object that is fired into the air and only reacts to the acceleration of gravity is called a projectile.
The projectile's path is the name for the object's trajectory. A projectile is any object that is sent into space with only gravity acting on it. The primary force affecting a projectile is gravity. This doesn't mean that other forces don't have an impact; it just means that they have a much smaller one compared to gravity.
Note that the full question is:
A projectile is fired at an angle of 55° above the horizontal with an initial speed of 35.0 m/s. What is the magnitude of the horizontal component of the projectile's displacement at the end of 2 s?
To learn more about projectile motion: https://brainly.com/question/24216590
#SPJ4