if i takes 35.04 ml of a 0.2455 m naoh solution to neutralize 25.00 ml of an unknown hcl solution, what is the molarity of the hcl solution

Answer :

The molarity of HCl = 0.3441

the reaction between NaOH and HCl is

NaOH+ HCl → NaCl+ H2O

the stoichiometry of the reaction states that 1 mole of NaOH combines with 1 mole of HCl to reach the equivalence point

moles of NaOH= moles of HCl

moles = molarity.* volume. in liters. 1000ml= 1L

moles of NaOH= 0.2455 moles/liter* 35.04ml*1L/1000ml

let M= molarity of HCl, moles of HCl= M*25/1000

equating  moles of NaOH and HCl

0.2455*35.04/1000 = M*25/1000

M= 0.2455*35.04/25= 0.3441M

molarity of HCl =0.3441

The phrase "molar concentration" (also known as "molarity," "amount concentration," or "substance concentration") refers to the amount of a substance per unit volume of solution and is used to describe the concentration of a chemical species, specifically a solute, in a solution. The most frequent measure of molarity in chemistry is the number of moles per liter, denoted by the unit symbol mol/L or mol/dm3 in SI units. A solution with a concentration of 1 mol/L is referred to as being 1 molar, or 1 M. Molar concentration or molarity is most frequently expressed in units of moles of solute per liter of solution[1]. For use in broader applications, it is defined as the amount of substance of solute per unit volume of solution, or per unit volume available.

Learn more about molarity here:

https://brainly.com/question/2817451

#SPJ4