Indicate the concentration of each ion or molecule present in the following solution.
A mixture of 45.0mL of 0.272M NaCl and 65.0mL of 0.0247M (NH4)2CO3. Assume that the volumes are additive. Express your answer numerically using three significant figures. If there is more than one answer, separate them by a comma.


Answer :

The concentration of Na+ ion = number of moles/ volume = 45*0.272/110 = 0.111 M

The concentration of Cl- ion = 45*0.272/110 = 0.111 M

The concentration of NH4+ ion = 2*65*0.0247/110= 0.0292M

The concentration of CO32- ion = 65*0.0247/110= 0.0146 M

An ion is an atom or a group of atoms wherein the number of electrons isn't like the number of protons. If the wide variety of electrons is less than the wide variety of protons the practical is a positive ion, also referred to as a cation.

By means of definition, an ion is an electrically charged particle produced through either casting off electrons from a neutral atom to provide a high quality ion or including electrons to a impartial atom to offer a negative ion. Whilst an ion is formed, the wide variety of protons does not change.

Learn more about ions here:- https://brainly.com/question/13692734

#SPJ4

The concentration Na+ , Cl-,NH4+,CO32- are respectively 0.111M, 0.111M, 0.029M, 0.0146M

The concentration of Na+ ion = number of moles/ volume = 45*0.272/110 = 0.111 M

The concentration of Cl- ion = 45*0.272/110 = 0.111 M

The concentration of NH4+ ion = 2*65*0.0247/110= 0.0292M

The concentration of CO32- ion = 65*0.0247/110= 0.0146 M

Concentration:

Concentration is the component's abundance divided by the total volume of the mixture. There are several types of mathematical descriptions, such as mass concentration, molarity, number concentration, and volume concentration.

Learn more about Concentration here:

https://brainly.com/question/17206790

#SPJ4

Go Question: Other Questions