In a simple random sample of 144 households in a city in Kentucky, the average number of children in these households was 1.12 children. The standard deviation from this sample was
2.40 children. A 90 percent confidence interval for the mean number of children in all
households in this city is:
Select one:
O a. 1.12 ± 0.2.
O b. 2.40 ± 0.2.
c. It is impossible to tell without a census.
O d. 1.12 ± 2.40.
O e. 1.12 ± 0.328.


Answer :

A 90% confidence interval for the mean number of children in all household in this city is 1.12 ± 0.328, using formula for confidence interval.

What are mean and standard deviation ?

The standard deviation is a summary measure of the differences of each  observation from the mean.

Formula to calculate confidence interval using mean and deviation:

mean ± Z*(std deviation/√n)

where n = sample size,

Given that :

mean = 1.12

deviation = 2.40

n = 144

We know Z is fixed for 90% confidence i.e. 1.64

So, the confidence interval = 1.12 ± 1.64*(2.4/√144)

                                              = 1.12 ± 1.64 * .2

                                               = 1.12 ± .328

Learn more about confidence interval using link :

https://brainly.com/question/14825274

#SPJ1