Answer :
The required amount of her commission is given as $3937.5.
Given that,
A real estate agent sold a house for $315,000 last week. The commission is 1.25% of the selling price of the home,
What is simplification?
The process in mathematics to operate and interpret the function to make the function or expression simple or more understandable is called simplifying and the process is called simplification.
Here,
Commission = 1.25% of $315000
Commission = 1.25× 315000/100
Commission = $3,937.5
Thus, the required amount of her commission is given as $3937.5.
Learn more about percentage here:
https://brainly.com/question/1369388
#SPJ1