Answer :
The calculated answer for the torque is 7.812 Nm and the force is 25.2 N
In the given question, we have to find the torque needed and the force exerted by the triceps muscle.
We know that, when there is a net torque on the system, it causes angular acceleration and the angular momentum is no more conserved.
Here let be the arm is massless.
The torque can be written as
τ=Iα
Where I is the moment of inertia.
α is the angular acceleration.
So,
τ=mR^2 α
τ=mRa
Here we have used the relationship between angular and tangential acceleration, which is: α=a/R.
The position vector is: R = 0.31
The mass is: m =3.6
The tangential acceleration is: a =7 m/s2
So, the torque will be,
τ=3.6*0.31*7
=7.812
So, the required torque is 7.812 Nm.
And we know that torque is: τ=F.R
So, force is F = τ/r
= 7.812/0.31
=25.2 N
To know more about tangential acceleration, click the below link
https://brainly.com/question/14993737?referrer=searchResults
#SPJ4