Answer :
Only twice or less, according to 40% of respondents. Suppose the researchers are curious about the percentage of the population that would respond that it was two or less times, in which case the test statistic would be -0.208 and the standard deviation would be 0.048.
H0: The population proportion of women who have experienced two or fewer hangover symptoms in the past year is equal to or greater than 0.5.
Ha: The population proportion of women who have experienced two or fewer hangover symptoms in the past year is less than 0.5.
Set the alpha level
α = 0.05
Calculate the test statistic
n = 618 (women only)
p = 0.4 (from Table 3)
Standard Deviation = sqrt[p*(1-p)/n]
Standard Deviation = sqrt[0.4*(1-0.4)/618]
Standard Deviation = 0.048
Test Statistic = (0.4 - 0.5) / 0.048
Test Statistic = -0.208
Step 4: Make a decision
Since the test statistic (-0.208) is less than the alpha level (0.05), we reject the null hypothesis and conclude that the population proportion of women who have experienced two or fewer hangover symptoms in the past year is less than
Learn more about test statistic here
https://brainly.com/question/14128303
#SPJ4