Answer :
The theoretical oxygen demand THOD=239.792 mg/L is given for the solution of 450 mg of glucose.
Theoretical Oxigen demand (THOD):
is the theoretical quantity of oxygen
required to oxidize the natural fraction of a
waste as much as carbon dioxide and water.
- → Csln = 450 mg C6H12O6 / 2 L H2O =
- 225 mg/L sln
- .. mm C6H12O6 = 180.156 g/mol
- balanced reaction:
- C6H12O6+ 602 6CO2 + 6H2O mol C6H12O6 = 1 mol
- → mass C6H12O6 (180.156 g/mol)(1 mol) = =
- 180.156 g
- The fee of ThOD is decided when
- 180.156 g C6H12O6 devour mass O2 =.mm C6H1206 = 180.156 g/mol
- balanced reaction:
- C6H12O6+6O2 6CO2+6H2O mol C6H12O6 = 1mol
- Rightarrow massC6H12O6 = (180.156g / m * ol)(1mol) = 180.156 g
- he fee of ThOD is decided when
- 180.156 g C6H12O6 devour mass 02 =
- 6(32) = 192 g Oxygen; then in an answer of
- 225mg / L you have: → ThOD = (192/180.156)x 225mg / L
- ThOD = 239.792mg / L.
Read more about oxygen:
https://brainly.com/question/26073928
#SPJ4