jennie charges $200 per passenger for a sunset sailing tour on her catamaran, while paul charges $250 per passenger. we can define the amount of money each person earns per cruise as a random variable. let a

Answer :

According to the given charges, the mean of the sum would be as follows $1,692.5 and the difference of the amount of money earned by Jennie and Paul would be $-232.5

Mean:

In statistics, mean refers the average of the given numbers and is calculated by dividing the sum of given numbers by the total number of numbers

Given,

As Jennie charges $200 per passenger for a sunset sailing tour on her catamaran, while Paul charges $250 per passenger. we can define the amount of money each person earns per cruise as a random variable.

Here we need to find the mean and the difference of the amount of money earned by Jennie and Paul.

Let us consider x be the amount earned by Jennie and y be the amount earned by Paul.

While we looking into the given question , we have identified the value of the following,

=> Money earned by Jennie(A) = 200x

=> Money earned by Paul(B) =  250 X

Here the value of μ = $730 and σ = $ 192.62 for Jennie

And the value of Paul is μ = $962.5 and σ = $253.425

Then the mean of the sum is calculated as,

=> 730 + 962.5 = 1292.5

Similarly, the difference of the amount of money is calculated as,

=> -232.5

To know more about Mean here.

https://brainly.com/question/14882017

#SPJ4