Answer :
The 90% confidence interval's margin of error is 0.0183, and its success probability is 0.546.
What is margin of error?
The term "margin of error" refers to the probability or "chances of error" when selecting or computing a sample in a survey.
Jamie works as an analyst for a provider of educational technologies. She gathered information on the outcomes of a particular kind of query. 1,092 of the 2,000 replies she examined were accurate.
Here,
Number of samples, N=2000
Probability of responding correctly,
=1092/2000
=0.546
Z-score at 90% confidence level,
=1.645
Margin of Error ME,
=z*√(p*(1-p)/N)
=1.645*√(0.546*(1-0.546)/2000)
=1.645*√(0.546*0.454)/2000
=1.645*√(0.248/2000)
=1.645*√0.000124
=1.645*0.011
=0.0180
With a success rate of 0.546 percent, the margin of error for the 90% confidence interval is 0.0183.
To know more about margin of error,
https://brainly.com/question/20718256
#SPJ4