Answer :
The magnitude of the acceleration due to gravity on planet p is 5 meters per seconds squared.
What is the magnitude of the acceleration due to gravity on planet p?
From the Second Equation of Motion;
s = ut + (1/2)gt²
Where v is final velocity, u is initial velocity, g is acceleration due to gravity and t is time elapsed.
Given the data in the question;
- Initial velocity u = 0m/s
- Height s = 40m
- Elapsed time t = 4 s
- Acceleration due to gravity g = ?
Plug the given data in the above formula and solve for g.
s = ut + (1/2)gt²
40m = (0 × 4s) + ( (1/2) × g × (4s)²
40m = (1/2) × g × 16s²
Multiply both sides by 2
2 × 40m = 2 × (1/2) × g × 16s²
80m = g × 16s²
g × 16s² = 80m
g = 80m / 16s²
g = 5m/s²
Therefore, the acceleration due to gravity is 5m/s².
Learn more about Equations of Motion here: brainly.com/question/18486505
#SPJ1