luciana and her sister enjoyed a special dinner in a restaurant, and the bill was $ 26.99 . if she wants to leave 13% of the total bill as her tip, how much should she leave?

Answer :

The tip that luciana wants to leave is $3.50

luciana and her sister enjoyed a special dinner in a restaurant, and the bill was $ 26.99

she wants to leave 13% of the total bill as her tip,

The tip = 13% of total bill

This can be calculated by using the percentage formula

As per the formula, in order to determine the percentage, we have to divide the value by the total value and then multiply the resultant by 100

percentage = (given value/ total value ) x100

13 = (x / 26.99) x 100

x = 13 x 26.99 / 100

x = 3.50

Therefore, the tip that luciana wants to leave is $3.50

To learn more about percentage refer here

https://brainly.com/question/843074

#SPJ4