The forklift exerts a 300.0 N force on the box and moves it 15.0 m forward to the stack.How much work does the forklift do against the force of gravity?

Answer :

Given data:

A force exerts by forklift on the box,

[tex]F=300.0\text{ N}[/tex]

The displacement of box,

[tex]d=15\text{ m}[/tex]

The formula of work done is as follows:

[tex]W=Fd\cos \theta[/tex][tex]\text{Here, }\theta\text{ is an angle betw}een\text{ force and displacement}[/tex]

In the given case,

Box is moving in forward direction (horizontal direction) and gravitation force exerts on a box is in the downwards direction.

Therefore, an angle between gravitataional force and displacement of box is,

[tex]\theta=90^o[/tex]

Substitute known values in above equation;

[tex]\begin{gathered} W=Fd\cos 90^o \\ W=0\text{ J} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the work done by forklift against the gravity is 0 J

Go Question: Other Questions