Answer :
Explanation:
Let x be the amount the woman invests in the 15% bond. Then the amount she invested in her CD is given by:
[tex]80000\text{ - x}[/tex]Now, the interest she receives from the 15% bond is given by:
[tex]0.15x[/tex]while the interest she receives from the 7% CD is given by:
[tex]0.07(80000\text{ - x})\text{ = 5600 - 0.07x}[/tex]Now, given that her total annual interest is $6,000, then
[tex]0.15x+5600-0.07x=6000[/tex]this is equivalent to:
[tex]0.08x=6000-5600[/tex]solving for x, we obtain the amount the woman invests in the 15% bond:
[tex]x=5000[/tex]Therefore, the amount of dollars she will be able to invest in her CD is
[tex]$ 80000- $5000=$ 75000 $[/tex]Thus, we can conclude that the correct answer is:
Answer:The amount the woman invests in the 15% bond:
$5000
Amount of dollars she will be able to invest in her CD:
$75000