A repairman works 70 hours. He cha ges $75 plus $40 per hour. What is the initial value, the cost when the time is 0 hours? Α 0 ,B 40 ,C 75

Answer :

[tex]\begin{gathered} \text{The equation will be,} \\ C=75+40x \\ \text{Here x s the hours.} \\ \text{For x=0 hours} \\ C=75+40\times0 \\ C=75\text{ \$} \end{gathered}[/tex]