Calculate the moles of copper produced from the masses as recorded in the data table

0.0284moles
The formula for calculating the moles of an element is given as;
[tex]moles=\frac{mass}{molar\text{ mass}}[/tex]Determine the mass and molar mass of copper
[tex]Mass\text{ of copper}=mass\text{ of copper}+filter\text{ paper}-mass\text{ of filter }paper[/tex]Given the following parameters
Mass of copper+filter paper = 2.4581grams
Mass of filter paper = 0.6503grams
Substitute
[tex]\begin{gathered} Mass\text{ of copper}=2.4581-0.6503 \\ Mass\text{ of copper}=1.8078g \end{gathered}[/tex]Determine the moles of copper
[tex]\begin{gathered} moles\text{ of copper}=\frac{1.8078}{63.546} \\ moles\text{ of copper}=0.0284moles \end{gathered}[/tex]Hence the required moles of copper is 0.0284mol