Answer :
Answer:
1.6 x 10^21 N
Explanation:
The gravitational force can be calculated as
[tex]F=G\frac{M_1\cdot M_2}{r^2}[/tex]Where G = 6.674 x 10^(-11) m³/kg s². M1 and M2 are the mass and r is the distance between the objects. So, first, we need to convert 143.82 million miles to meters as
[tex]143.82\times10^6\text{ miles}\times\frac{1609\text{ m}}{1\text{ mile}}=2.31\times10^{11}m[/tex]Then, we can replace M1 = 1.99 x 10^30 kg, M2 = 6.42 x 10^23 kg, and r = 2.31 x 10^11 m to get
[tex]\begin{gathered} F=(6.674\times10^{-11})\frac{(1.99\times10^{30})(6.42\times10^{23})}{(2.31\times10^{11})} \\ \\ F=1.6\times10^{21}\text{ N} \end{gathered}[/tex]Therefore, the gravitational force is 1.6 x 10^21 N