Create a diagram of a ladder leaning on the side of a wall The wall is 16ft tall and the ladder is 18 ft long. What is the angle between the ladder and the ground?

Answer:
62.73 degrees.
Explanation:
The diagram representing the given problem is attached below:
In the right triangle ABC above:
• The length of the ladder, AC = 18 ft
,• The height of the wall, AB = 16 ft
,• The angle between the ladder and the ground = x
From trigonometric ratios:
[tex]\begin{gathered} \sin \theta=\frac{\text{Opposite}}{\text{Hypotenuse}} \\ \implies\sin x=\frac{16}{18} \end{gathered}[/tex]Next, take the arcsin of both sides:
[tex]\begin{gathered} \implies x=\arcsin (\frac{16}{18}) \\ x=62.73\degree \end{gathered}[/tex]The angle between the ladder and the ground is approximately 62.73 degrees.