Each year the annual global demand for figs increases by 6%. If the demand for figs was 2.1 tonnes in 1996, what will the demand be in 2002?

We can use the exponential growth to find the demand in 2002, the formula is
[tex]D=A\left(1+r\right)^t[/tex]Where
A = initial value, here, we will consider it as 2.1 tonnes
r = rate in years, here it's 6%, in decimal 0.06
t = time after 1996, in years.
Therefore
[tex]\begin{gathered} D=2.1\left(1+0.06\right)^6 \\ \\ D=2.1\left(1.06\right)^6 \\ \\ D=2.1\cdot1.41852 \\ \\ D=2.98\text{ tonnes} \end{gathered}[/tex]Hence, in 2002 will be demanded 2.98 tonnes.