ANSWER:
a. 240 ohms
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
Given:
Voltage (V) = 120 V
Current (i) = 0.50 A
We can calculate the resistance using the following formula:
[tex]\begin{gathered} R=\frac{V}{i} \\ \\ \text{ We replacing} \\ \\ R=\frac{120}{0.5}=240\text{ ohms} \end{gathered}[/tex]Therefore the correct answer is a. 240 ohms