What distance did the wagon with a force of 35 newtons travel if 272 joules of work was one on it?

Answer :

Given,

The force of the wagon, F=35 N

The work done on the wagon, W=272 J

The work done on the wagon is given by the product of the force applied to the wagon and the distance traveled by the wagon.

That is,

[tex]W=Fd[/tex]

Where d is the distance traveled by the wagon.

On substituting the known values,

[tex]\begin{gathered} 272=35\times d \\ \Rightarrow d=\frac{272}{35} \\ =7.77\text{ m} \end{gathered}[/tex]

Thus the distance traveled by the wagon is 7.77 m