Answer :
We can model the candle's height using the linear function:
[tex]h=mt+b[/tex]Where
h is the height
m is the slope
t is the time
b is the y-intercept
Given slope = -0.6, we can write:
[tex]h=-0.6t+b[/tex]Also given, at t = 11 hours, the height, h, is 22.4 cm. Thus, we can find b:
[tex]\begin{gathered} h=-0.6t+b \\ 22.4=-0.6(11)+b \\ 22.4=-6.6+b \\ b=22.4+6.6 \\ b=29 \end{gathered}[/tex]The equation of the candle's height:
[tex]h=-0.6t+29[/tex]We want to find height of candle after 8 hrs, so we put 8 into "t" of the equation and find the corresponding "h". Shown below:
[tex]\begin{gathered} h=-0.6t+29 \\ h=-0.6(8)+29 \\ h=24.2 \end{gathered}[/tex]The height, after 8 hrs, was 24.2 centimeters.