In order to calculate the wavelength of a wave, we will use the next formula
[tex]\lambda=\frac{v}{f}[/tex]where
λ= wavelength
v=speed
f=frequency
in our case
f=540hz
v=349m/s
we substitute the values
[tex]\lambda=\frac{340}{540}=0.62963m[/tex]the wavelength is 0.62963 m