ANSWER:
3 seconds
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
We have the following formula:
[tex]v=u+a\cdot t[/tex]Where, v is the final velocity that is equal to 4 m/s, u the initial velocity that is 10 m/s, a is the acceleration that would be equal to -2 m/s^2, we replace and calculate for t:
[tex]\begin{gathered} 4=10-2\cdot t \\ 2t=10-4 \\ t=\frac{6}{2} \\ t=3\text{ sec} \end{gathered}[/tex]