Answer :
A) Since we want to find the total of $25.30 plus the 8% of the meals tax, we can calculate the total in the following way:
[tex]\begin{gathered} 8\%=0.08 \\ \Rightarrow25.30(1+0.08)=25(1.08)=27.32 \end{gathered}[/tex]therefore ,the bill after the meals tax is $27.32
B)Now we want to add 18% tip to the bill. We can proceed like the previous part to get the following:
[tex]\begin{gathered} 18=0.18 \\ \Rightarrow27.32(1+0.18)=27.32(1.18)=32.24 \end{gathered}[/tex]therefore, the total cost of the lunch is $32.24