Answer :
Answer:
148.44psi
Explanations:
To solve this question, we will use Boyle's law that states that "the pressure of a given mass of gas is inversely proportional to the volume provided that the temperature is constant". Mathematically;
[tex]\begin{gathered} P\alpha\frac{1}{V} \\ P=\frac{k}{V} \\ k=P_1V_1=P_2V_2 \end{gathered}[/tex]• P₁ and P₂ are the, initial ,and, final pressure, of the gas
,• V₁ and V₂ are the ,initial, and, final volume ,of the gas
Given the following parameters:
P₁ = 64psi
V₁ = 6.958L
V₂ = 3L
Required
New pressure of the gas P₂
Substitute the given parameters into the formula;
[tex]\begin{gathered} P_2=\frac{P_1V_1}{V_2} \\ P_2=\frac{64psi\times6.958\cancel{L}}{3\cancel{L}} \\ P_2=\frac{445.312}{3}\text{psi} \\ P_2=148.44\text{psi} \end{gathered}[/tex]Therefore the new pressure of the gas in psi is 148.44psi