How far would a horse that rides at 5.2 m/s travel in 5.4 minutes?

Answer :

Answer:

1684.8 m

Explanation:

First, we need to convert 5.4 minutes to seconds, so

5.4 min x 60 s / 1 min = 324 seconds

Then, we can calculate the distance by multiplying the velocity by the time

distance = velocity x time

distance = 5.2 m/s x 324 s

distance = 1684.8 m

Therefore, the distance traveled by the horse is 1684.8 m