Lee sells electronics. He earns 15% commission on each sale he makes. Which equation shows the proportional relationship between the dollar amount of electronics lee sells, D, and the amount of money he makes in commission, C.

Answer :

Word Problem on Proportion.

[tex]\begin{gathered} C=15\text{ \% 0f D} \\ C\text{ = }\frac{15}{100}D \\ C=0.15D \end{gathered}[/tex]

The correct answer is C = 0.15D

The constant of proportionality of the equation is 0.15

b. The constant of proportionality being 0.15 implies that 0.15 of Lee's total sales of electronics gives Lee's commission.

To find D when C = $450.

We simply substitute 450 for C in the above equation,

[tex]\begin{gathered} C=0.15D \\ 450=\text{ 0.15D} \\ \text{Divide both sides by 0.15, we get} \\ \frac{450}{0.15}=D \\ \\ D=\frac{450}{0.15}=\text{ \$3000} \end{gathered}[/tex]

Lee needs to sell $3,000 worth of electronics to earn a commission of $450.

So, the correct answer is $450.