Answer :
Given:
The mass of the object is m = 17 kg
The acceleration of the object is a = 2.2 m/s^2
Required:
(a) Net force acting on it.
(b) Acceleration if the mass is m' = 34 kg and the net force is the same.
Explanation:
(a) The net force can be calculated as
[tex]\begin{gathered} F=ma \\ =17\times2.2 \\ =37.4\text{ N} \end{gathered}[/tex](b) The acceleration can be calculated as
[tex]\begin{gathered} a^{\prime}=\frac{F}{m^{\prime}} \\ =\frac{37.4}{34} \\ =1.1\text{ m/s}^2 \end{gathered}[/tex]Final Answer:
(a) Net force acting on it is 37.4 N
(b) Acceleration if the mass is m' = 34 kg and the net force is the same will be 1.1 m/s^2.