Answer :
Let:
E = Earnings
t = Number of hours
a = Money per hour
so:
[tex]E(t)=at[/tex]If she works 19 per week, then:
A week, has 7 days, so:
[tex]7\cdot19=133hours[/tex]Therefore:
[tex]\begin{gathered} t=133 \\ a=21 \\ E(133)=21\cdot133=2793 \end{gathered}[/tex]