Answer :
Given:
A college student realized that he was spending too much money on music.
he spent $70, $30, $40, and $120 respectfully for 4 months
We will find the how much he will spend in the fifth month such that the mean = $60
Let the amount he will spend = x
So, we can write the following equation:
[tex]\frac{70+30+40+120+x}{5}=60[/tex]Solve the equation to find x:
[tex]\begin{gathered} 70+30+40+120+x=60*5 \\ 260+x=300 \\ x=300-260 \\ x=40 \end{gathered}[/tex]So, the answer will be:
He can spend in December = $40