A car traveling at a constant 15.0 m/s travels 35.0 m, how long did it take?(Input your answer with 1 decimal place, round accordingly)

Answer :

Answer:

It took the car 2.3 seconds

Explanation:

The speed = 15.0 m/s

The distance traveled = 35.0 m

The time taken, t = ?

Note that:

Speed = Distance/Time

Distance = Speed x Time

Time = Distance/Speed

Time = 35/15

Time = 2.3 seconds

It took the car 2.3 seconds