Answer :
Given
A plane 325 km/h
in 30m
Procedure
First let's convert the 30 min into hours in order to be able to operate with the speed
[tex]30\text{ min}\cdot\frac{1\text{ h}}{60\text{ min}}=0.5\text{ h}[/tex]Now let's calculate the distance traveled by the aircraft in that time.
[tex]\begin{gathered} x=325\text{ km/h}\cdot0.5\text{ h} \\ x=162.5\text{ km} \end{gathered}[/tex]The total distance traveled by plane in 30 min is 162.5 km.