Answer :
We will have that the $12 rate is given by:
B. A 12-pound bag of cat food cost $24, that is:
$24/12 = $2 per pound of food.
We will have that the $12 rate is given by:
B. A 12-pound bag of cat food cost $24, that is:
$24/12 = $2 per pound of food.