What is the area of rectangle with a length of 24 meters and a height of 7 meters?A84 square meters84 square metersB600 square meters600 square metersC168 square meters168 square metersD300 square meters

Answer :

Answer: C. 168 m²

Explanation

The area of a rectangle (A) is given by:

[tex]A=l\cdot h[/tex]

where l represents the length and h represents the height.

Then, in our case, l = 24m and h = 7m. By replacing the values and simplifying we get:

[tex]A=24m\cdot7m[/tex][tex]A=168m^2[/tex]