A Labrador retriever weighs 50kg. After a diet and exercise program the dog weighs 41kg. What is the percentage loss in weight.

Answer :

inital weight = 50 kg

Final weight = 41 kg

loss = 50 - 41 = 9 kg

[tex]\begin{gathered} \text{percentage loss=}\frac{9}{50}\times100 \\ \text{percentage loss=}\frac{900}{50} \\ \text{percentage loss = }18\text{\%} \end{gathered}[/tex]