Answer :
Given
m = 24kg
vi = 2 m/s
vf = 6 m/s
Procedure
Impulse = Change in momentum
[tex]\begin{gathered} I=m\Delta v \\ I=m(v_f-v_i) \\ I=24\cdot(6-2) \\ I=96\operatorname{kg}m/s \end{gathered}[/tex]The answer would be I = 96 kg*m/s
Given
m = 24kg
vi = 2 m/s
vf = 6 m/s
Procedure
Impulse = Change in momentum
[tex]\begin{gathered} I=m\Delta v \\ I=m(v_f-v_i) \\ I=24\cdot(6-2) \\ I=96\operatorname{kg}m/s \end{gathered}[/tex]The answer would be I = 96 kg*m/s