Answer :
Answer:
270g
Step-by-step explanation:
0.5x+y = 510
x+y= 750
Calculate;
x is the mass of water
y is the mass of the glass
You will find the mass to be 270g
Answer:
- Mass of the glass is 270 g when empty
Step-by-step explanation:
Find the difference in two masses, this will give us is the mass of water in half-filled glass:
- 750 - 510 = 240 g
Now find the mass of the glass by the difference of half-filled glass with water and just water mass of same level:
- 510 - 240 = 270 g