Answer :
For A solid cylindrical disk has a radius of 0.15 m, The mass of the disk is mathematically given as
M=6.06kg
What is the mass of the disk?
Generally, the equation for the Torque is mathematically given as
t=Ia
Therefore
FR=Ia
50*0.15=M((15^2)/2*10)
M=100/110*15
M=6.06kg
In conclusion, the mass of the disk
M=6.06kg
Read more about mass
https://brainly.com/question/15959704